Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Inwestycja w metale szlachetne – czy warto postawić na platynę?

2021-03-03
 Inwestycja w metale szlachetne – czy warto postawić na platynę?

Inwestycja w metale szlachetne – czy warto postawić na platynę?

Chcąc zbudować odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, należy sięgać po różne klasy aktywów. Celem takiego działania jest zredukowanie poziomu ryzyka i uniknięcie dużych strat w momencie wybuchu kryzysu gospodarczego. Składnikiem każdego zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego powinny być m. in. metale szlachetne. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście złoto i srebro, jednak na znaczeniu zyskuje również pallad i platyna. Czy warto zainwestować w platynę?



Inwestycje alternatywne – jaki kruszec wybrać?

Metale szlachetne występują w naturze w ograniczonej ilości i nie można w nieskończoność zwiększać ich podaży. Istnieją wprawdzie sposoby odzyskiwania metali z odpadów elektronicznych, jednak wciąż po stronie podażowej dominuje wydobycie. Rosnące jego koszty oraz stale rosnący popyt pozwalają przypuszczać, że ceny kruszców w długim horyzoncie czasu powinny rosnąć. Perspektywy wzrostu cen to dla inwestorów główny, ale nie jedyny powód inwestycji w kruszce.

Do inwestycji w metale szlachetne skłania również fakt, iż postrzegane są one jako tzw. „bezpieczna przystań”. W momencie zawirowań na rynkach finansowych inwestorzy pozbywają się akcji i innych ryzykownych aktywów, a wycofane z giełdy środki inwestują w metale szlachetne, co prowadzi do wzrostu ich cen.

Chcąc włączyć do swojego portfela inwestycyjnego kruszce, warto rozważyć:

złoto – najczęściej i najchętniej wybierany metal szlachetny przez inwestorów;
srebro – metal szlachetny, który obok złota najczęściej trafia do portfeli inwestycyjnych;
platynę– metal szlachetny, który z roku na rok zyskuje na popularności i staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą inwestycyjną;
pallad – niezwykle kosztowny metal szlachetny (najdroższy w tym zestawieniu), znajdujący szerokie zastosowanie w przemyśle.



Czy warto inwestować w platynę?

Decydując się na inwestycję w metale szlachetne trzeba być świadomym tego, że inwestycja ta również nie jest pozbawiona ryzyka. Złoto jest traktowane jako bezpieczna przystań – i rzeczywiście analizując historyczne wykresy można zaobserwować, że jego cena w długim horyzoncie czasowym rośnie. Planując krótkoterminową inwestycję możemy mieć mniej jednak nieco mniej szczęścia, dokonać zakupu w niewłaściwym momencie i nawet na inwestycji tej stracić.

Niemniej interesującym metalem inwestycyjnym od złota jest platyna. Platyna, podobnie jak chociażby pallad, znajduje dziś szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym, który odpowiada za 50% popytu na ten kruszec. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do produkcji katalizatorów. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości większy popyt na platynę zaczną zgłaszać również inne branże – np. branża farmaceutyczna, która wykorzystuje ją chociażby przy produkcji leków nowotworowych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem kruszcem wzrośnie jego cena i tym samym potencjalna stopa zwrotu inwestorów.

Realizację takiego scenariusza wspiera również fakt, że koszty wydobycia platyny z roku na rok rosną, a podaż jest mocno ograniczona. Sytuacji nie ratuje nawet rosnący poziom odzysku. Ograniczona podaż oraz duży potencjał do wzrostu popytu na platynę sprawiają, że perspektywy wzrostu ceny kruszcu rysują się bardzo obiecująco. Warto zatem pomyśleć o tym, by włączyć ją do swojego portfela inwestycyjnego.

Jak inwestować w platynę?

Mimo większego ryzyka, aniżeli w przypadku inwestycji w złoto, platyna cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów i pozwala na wypracowanie naprawdę wysokich stóp zwrotu. Chcąc inwestować w kruszec trzeba być świadomym tego, że można to robić na kilka różnych sposobów. Co do zasady inwestycja w kruszec ma zabezpieczyć portfel przed nadmiernym ryzykiem i redukować zmienność cen portfela w niepewnych czasach. Między innymi z tego względu zaleca się inwestycję w fizyczny kruszec – np. zakup niewielkich sztabek czy platynowych monet.

Alternatywnym sposobem jest inwestycja „papierowa” - tj. zakup instrumentów finansowych, które w jakiś sposób powiązane są z platyną. Doskonałym przykładem może być chociażby kontrakt futures lub ETF na platynę, który będzie wiernie odwzorowywał jej bieżącą wycenę. Pośrednio inwestować w platynę można również poprzez zakup akcji firm, które zajmują się jej wydobyciem – np. Anglo American Platinum.

Każdy z zaprezentowanych powyżej sposobów inwestowania w platynę ma zarówno wady jak i zalety. O wyborze optymalnej formy inwestycji w każdej sytuacji zdecydować powinien inwestor. Inwestycja w fizyczny kruszec jest bezpieczna, ale może rodzić problem z bezpiecznym przechowywaniem platyny w domu. By zredukować ryzyko do minimum, warto kruszce kupować wyłącznie u zaufanych dilerów metali szlachetnych (kilka ciekawych okazji inwestycyjnych znajduje się w naszej ofercie), a zakupione monety i sztabki przechowywać w certyfikowanych skarbcach, o których dowiesz się więcej klikając tutaj

Inwestycja w akcje zagranicznych spółek rodzi chociażby dodatkowe obowiązki podatkowe (konieczność samodzielnego rozliczenia podatku). Warto zatem przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, ich wady i zalety i na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021