Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co dalej z cenami kruszców?

2020-10-02
Co dalej z cenami kruszców?

Co dalej z cenami kruszców?

Na wykresie złota od dłuższego czasu rysuje się konsolidacja, a kurs nie może się wydostać z zakresu 1 900 – 2 000 USD za uncję. W szczytowym momencie cena szlachetnego kruszcu sięgała 2 075 USD za uncję, za co odpowiadały ujemne realne stopy procentowe oraz stale osłabiający się dolar. Choć obecnie wielu analityków prognozuje dalsze wzrosty kursu złota, odbijający się od dna dolar coraz skutecznie osłabia cenę złota i to właśnie on jest głównym motorem napędowym zmian kursu złota.

Stronę popytową reprezentują dziś przede wszystkim inwestorzy. Popyt zgłaszany przez sektor jubilerski nadal pozostaje nikły, przez co kurs złota osuwa się w dół. Z drugiej jednak strony rekordowo niskie stopy procentowe i nikłe szanse na ich zmianę w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej będą skłaniać inwestorów do inwestowania w metale szlachetne.

Kapitał będzie uciekał z banków, a wielu inwestorów będzie poszukiwało bezpiecznej lokaty kapitału. Zyskają na tym przede wszystkim metale szlachetne. Rosnącą ekspozycję na kruszce przewiduje wielu analityków w średnim i długim terminie. Prognozy te tyczą się przede wszystkim złota, ale również srebra, które zdaniem wielu charakteryzuje się znacznie większym potencjałem do wzrostu. O ile w przypadku złota wzrosty prognozowane są do połowy 2021 roku, o tyle w przypadku srebra wzrosty wyhamują z końcem bieżącego roku.

Czy scenariusze te mają szansę na realizację? O tym przekonamy się w najbliższych tygodniach. Wiele bowiem zależy od nastrojów inwestorów, drugiej fali korona wirusa i jej skali gospodarczych konsekwencji, a także politycznego napięcia w USA, związanego z nadchodzącymi wyborami.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020