Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie złoto najlepiej kupować

2020-08-18
Jakie złoto najlepiej kupować

Perturbacje na rynkach finansowych sprawiają, że inwestorzy coraz bardziej łaskawym okiem spoglądają na rynek złota. Szlachetny kruszec od wieków pełni rolę bezpiecznej przystani. Pozwala utrzymać wartość pieniądza w czasie, a nierzadko nawet wygenerować wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Planując dywersyfikację portfela inwestycyjnego i włączenie do niego złota, trzeba sobie jednak zadać jedno kluczowe pytanie – jaką postać kruszcu wybrać? Złote sztabki czy monety bulionowe?Złote monety bulionowe

Na wstępie warto zaznaczyć, że monety bulionowe to inaczej monety inwestycyjne. Co to oznacza? Miedzy innymi to, że w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich, ich wartość wynika wprost z wartości kruszcu, jaki został użyty do ich wytworzenia. Produkowane są one przez lokalnych emitentów i stanowią legalny środek płatniczy – większość z nich posiada umowny nominał w walucie lokalnej.

Oferta monet bulionowych jest dziś niezwykle bogata. Mowa zarówno o różnorodności samych monet, jak i ich wadze. Coś dla siebie znajdzie zarówno początkujący inwestor, szukający monety ważącej zaledwie 1/25 uncji trojańskiej, a także ten dysponujący dużym kapitałem i gotowy zainwestować w monetę o wadze sięgającej nawet 1 kilograma.

W jakie złote monety inwestować? Mając na uwadze kwestie związane z płynnością najrozsądniej będzie inwestować w najpopularniejsze monety jednouncjowe – np. w niezwykle popularne Krugerrandy, Amerykańskie Orły, Australijskie Kangury, Britannie, Wiedeńskie Filharmoniki oraz Kanadyjskie Liście Klonowe.

Dlaczego warto inwestować w monety bulionowe? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że dużo prościej niż w przypadku sztabek zweryfikować ich autentyczność. Każda moneta ma bowiem szereg cech charakterystycznych - grubość, średnicę, wagę, barwę itd.

Jak zostało już zaznaczone na wstępie - monety są również pełnoprawnym środkiem płatniczym, więc w wielu przypadkach przekraczanie granicy (zwłaszcza drogą lotniczą) nie będzie generowało dodatkowych kosztów związanych z wartością przewożonego złota. Jednakże, każdorazowo należy sprawdzić czy kraj do którego się udajemy nie posiada dodatkowych regulacji związanych z przewożeniem złota.

A może sztabki złota?

Alternatywą dla inwestycji w złote monety bulionowe jest inwestycja w sztabki złota. Sztabki cieszą się dużo większą popularnością wśród inwestorów, a sam rynek złotych sztabek jest znacznie lepiej rozwinięty. Dzięki temu charakteryzuje się on wyższym poziomem płynności i niższymi cenami. I to właśnie te dwie cechy stanowią największe zachęty dla inwestorów.

Co z wadami? Zdecydowanie największą jest kwestia zabezpieczeń. O ile w przypadku monet bulionowych weryfikacja autentyczności jest nieco ułatwiona, o tyle w przypadku sztabek złota już niekoniecznie. Popularnym oszustwem jest ich nawiercanie i uzupełnianie wolframem, który ma dokładnie taką samą masę jak złoto, a jest praktycznie bezwartościowy. Tego typu oszustwa nie są wprawdzie częste, ale motywacja oszustów do podrabiania rośnie wraz ze wzrostem wartości kruszcu. Warto zatem być ostrożnym i kupować złoto jedynie w autoryzowanych i bezpiecznych miejscach takich jak metalelokacyjne.pl. Działanie takie pozwali redukować ryzyko zakupu niepełnowartościowego produktu do zera.

Sposobem na ograniczenie ryzyka jest również zakup pojedynczych 1-gramowych sztabek, zamkniętych w certipackach bądź zakup tzw. czekoladek (CombiBarów). Wspomniane czekoladki to nic innego jak zestaw 0.5-gramowych albo 1-gramowych sztabek sprzedawanych jednorazowo w dużej ilości (najczęściej 50 sztuk).

Jak przekłada się to na bezpieczeństwo zakupu? Pojedyncza sztabka jest na tyle cienka, że jej podrobienie jest niemożliwe, a fakt jednorazowego zakupu 50 gram złota sprawia, że cena pozostaje atrakcyjna. W przypadku 1-gramowych sztabek zamkniętych w certipacki to zasada wygląda tak samo jak w przypadku czekoladek. Różnicą jest jakość opakowania (certipack oprócz bycia opakowaniem ochronnym jest również certyfikatem autentyczności) i wygoda przechowywania.

Jaką formę inwestycji w złoto wybrać?

Inwestycja w złoto to niewątpliwie skuteczny i warty rozważenia sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Scenariusz taki zrealizować można zarówno przy pomocy złotych monet bulionowych jak i sztabek. Wybór optymalnej formy inwestycji w kruszec każdorazowo jest kwestią indywidualną. Monety inwestycyjne sprawdzą się doskonale w przypadku inwestorów stawiających bezpieczeństwo ponad potencjalny zysk. Sztabki powinni zaś wybrać Ci, którzy cenią sobie wysoką płynność inwestycji oraz korzystniejsze ceny nabycia i odsprzedaży.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020