Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najstarsze mennice świata I

2021-05-06
Najstarsze mennice świata I

Najstarsze mennice świata I

Na świecie funkcjonuje dziś ok. 70 mennic państwowych i 40 prywatnych. Najstarszą i wciąż działającą jest francuska Monnaie de Paris, której początki sięgają 864 roku! Imponującą historią poszczycić się może również brytyjska Mennica Królewska, założona niewiele później, bo w 886 roku. Które mennice cieszą się dziś największą renomą? Które biją monety cieszące się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i kolekcjonerów? Rozpoczynamy specjalny cykl publikacji na temat najstarszych i najbardziej renomowanych mennic świata. W pierwszej części przedstawimy krótką historię trzech, najbardziej cenionych mennic - australijską The Perth Mint, brytyjską The Royal Mint oraz kanadyjską The Royal Canadian Mint.

The Perth Mint
Lokalizacja: Perth, Australia
Rok założenia: 1899

Mennica w Perth to najstarsza i jednocześnie największa mennica w Australii. Szacuje się, że przerabia ok. 60% złota wydobywanego w kraju, co czyni ją jednym z największych eksporterów w Australii Zachodniej. Każdego roku sprzedaje inwestorom i kolekcjonerom złoto, srebro i platynę, w formie monet i sztabek, o wartości sięgającej 18 miliardów dolarów.

W ofercie mennicy znaleźć można zarówno produkty typowo inwestycyjne, jak złote sztabki o różnej gramaturze, jak i szeroki wybór monet bulionowych i kolekcjonerskich. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się chociażby Australijski Kangur, który może się poszczycić tytułem jednej z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie. Coś dla siebie w ofercie Perth Mint znajdą również kolekcjonerzy – np. Australijską Koalę, której wizerunek jest odświeżany każdego roku, a sama moneta nierzadko oferowana jest w mocno limitowanych edycjach.

Kliknij i sprawdź ofertę The Perth Mint

* * *

The Royal Mint
Lokalizacja: Llantrisant, Wielka Brytania
Rok założenia: 886

Brytyjska Mennica Królewska to jedna z najstarszych mennic na świecie – bardziej wiekowa jest jedynie francuska Monnaie de Paris, która zajmuje jednocześnie bardzo wysoką lokatę na liście najstarszych firm na świecie. Od momentu założenia przez niemal 800 lat mennica funkcjonowała w Tower of London, po czym została przeniesiona do Royal Mint Court, by w latach 60. opuścić Londyn i rozpocząć działalność w Llantrisant, w południowej Walii, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Wśród monet bitych przez The Royal Mint szczególnie dużą popularnością cieszy się przede wszystkim Britannia – od lat jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się monet bulionowych na świecie. Ciekawymi alternatywami są również platynowa i srebrna kolekcja kultowej serii Bestie Królowej, bita od czterech lat seria Św. Jerzy i Smok lub włączona niedawno do oferty srebrna moneta bulionowa Myths & Legends: Robin Hood.

Kliknij i sprawdź ofertę The Royal Mint

* * *

The Royal Canadian Mint
Lokalizacja: Ottawa, Kanada
Rok założenia: 1908

The Royal Canadian Mint odpowiada za bicie monet obiegowych Kanady i kilku innych krajów, projektowanie i produkcję wielu monet kolekcjonerskich z metali szlachetnych i nieszlachetnych, a także bulionowych ze złota, srebra, palladu czy platyny. Wieloletnią tradycję mennica łączy z nowoczesną technologią, co bezpośrednio przekłada się na jakość oferowanych produktów oraz wysoki poziom ich zabezpieczeń. Co ciekawe, już w 2012 roku mennica rozpoczęła pracę nad własną walutą cyfrową – MintCoin.

Oferta The Royal Canadian Mint cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów przede wszystkim z uwagi na fakt, iż znajduje się w niej Kanadyjski Liść Klonowy. Ta srebrna moneta bulionowa bita jest od 1988 roku i od lat dzierży tytuł jednego z najczęściej wybieranych przez inwestorów produktów lokacyjnych. Ze względu na dużą płynność Kanadyjski Liść Klonowy jest często rekomendowany początkującym inwestorom, którzy dopiero planują dokonanie swojej pierwszej kruszcowej inwestycji. Duża popularność szybko wpłynęła na decyzję zarządzających mennicą o rozszerzeniu oferty. I tak z biegiem lat w sprzedaży pojawił się również Kanadyjski Liść Klonowy w wersji złotej, platynowej i palladowej.

Kliknij i sprawdź ofertę The Royal Canadian Mint

Polecane

pixel