Najstarsze mennice świata I

Najstarsze mennice świata I

Na świecie funkcjonuje dziś ok. 70 mennic państwowych i 40 prywatnych. Najstarszą i wciąż działającą jest francuska Monnaie de Paris, której początki sięgają 864 roku! Imponującą historią poszczycić się może również brytyjska Mennica Królewska, założona niewiele później, bo w 886 roku. Które mennice cieszą się dziś największą renomą? Które biją monety cieszące się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i kolekcjonerów? Rozpoczynamy specjalny cykl publikacji na temat najstarszych i najbardziej renomowanych mennic świata. W pierwszej części przedstawimy krótką historię trzech, najbardziej cenionych mennic - australijską The Perth Mint, brytyjską The Royal Mint oraz kanadyjską The Royal Canadian Mint.

Do najpopularniejszych mennic na świecie i jednocześnie tych, które znać powinien każdy inwestor i kolekcjoner, zaliczają się przede wszystkim mennice o długiej historii istnienia, podmioty skutecznie łączące tradycję z osiągnięciami techniki i oferujące bogaty wybór najróżniejszych monet, medali i sztabek. Silną pozycją rynkową cieszą przede wszystkim te mennice, które stworzyły monety, które z biegiem lat zyskały status kultowych i niezmiennie od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów i kolekcjonerów.

W tym artykule prezentujemy trzy mennice, które spełniają wszystkie powyższe kryteria i niezmiennie od lat zajmują trafiają ze swoją ofertą w potrzeby zgłaszane przez dynamicznie zmieniający się rynek metali szlachetnych.

The Perth Mint
Lokalizacja: Perth, Australia
Rok założenia: 1899

Mennica w Perth to najstarsza i jednocześnie największa mennica w Australii. Szacuje się, że przerabia ok. 60% złota wydobywanego w kraju, co czyni ją jednym z największych eksporterów w Australii Zachodniej. Każdego roku sprzedaje inwestorom i kolekcjonerom złoto, srebro i platynę, w formie monet i sztabek, o wartości sięgającej 18 miliardów dolarów.

W ofercie mennicy znaleźć można zarówno produkty typowo inwestycyjne, jak złote sztabki o różnej gramaturze, jak i szeroki wybór monet bulionowych i kolekcjonerskich. Co warto podkreślić sygnowane przez mennicę sztabki od lat uchodziły za jedne z najczystszych. Już w 1957 roku mennica zdołała wyprodukować 13-uncjową płytkę złota najwyższej próby - 999.999. Nowy kierunek rozwoju The Perth Mint wyznaczono w 1987 roku, kiedy to doszło do utworzenia Gold Corporation na mocy ustawy stanowej parlamentu, która upoważniła mennicę do bicia i sprzedaży australijskich monet ze złota, srebra i platyny, będących prawnym środkiem płatniczym.

Również w 1987 roku miał miejsce debiut kultowej złotej monety, nazwanej „Samorodkiem” (and. Nugget), która już pierwszego dnia sprzedała się w oszałamiającej ilości 155 tys. sztuk. Przez lata jej rewers zdobiły znane samorodki złota znalezione na terenie Australii. W 1989 roku miejsce samorodka zająć jeden z symboli kontynentu – kangur, który każdego roku zaskakuje nowym wizerunkiem. Do dnia dzisiejszego Australijski Kangur to jedna z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie.

Coś dla siebie w ofercie Perth Mint znajdą również kolekcjonerzy – np. kultową serię Lunar, przedstawiającą wizerunki zwierząt z chińskiego kalendarza księżycowego czy Australijską Koalę, której wizerunek jest odświeżany każdego roku, a sama moneta nierzadko oferowana jest w mocno limitowanych edycjach.

Kliknij i sprawdź ofertę The Perth Mint

* * *

The Royal Mint
Lokalizacja: Llantrisant, Wielka Brytania
Rok założenia: 886

Brytyjska Mennica Królewska to jedna z najstarszych mennic na świecie – bardziej wiekowa jest jedynie francuska Monnaie de Paris, która zajmuje jednocześnie bardzo wysoką lokatę na liście najstarszych firm na świecie. Od momentu założenia przez niemal 800 lat mennica funkcjonowała w Tower of London, po czym została przeniesiona do Royal Mint Court, by w latach 60. opuścić Londyn i rozpocząć działalność w Llantrisant, w południowej Walii, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Obecnie The Royal Mint jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą własnością rządu, posiadającą wyłączność na dostawy wszystkich monet narodowych. Poza biciem monet obiegowych mennica produkuje również monety okolicznościowe i bulionowe, medale oraz sztabki, dostępne w różnych wersjach rozmiarowych. Eksport odpowiada za niemal 2/3 całkowitych przychodów mennicy. Nabywców na swoje produkty The Royal Mint znajduje aż w 60 różnych krajach.

Wśród monet bitych przez The Royal Mint szczególnie dużą popularnością cieszy się Britannia – od lat jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się monet bulionowych na świecie. Zadebiutowała w 1987 roku jako moneta złota, ozdobiona wizerunkiem kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii. W 1997 roku dołączyła do niej moneta w wersji srebrnej, a w 2018 roku w wersji platynowej. Wizerunek Brytanii jest regularnie zmieniany, dzięki czemu moneta cieszy się również sporym zainteresowaniem zgłaszanym przez kolekcjonerów.

Ciekawymi alternatywami dla Brytanii są m. in.: Suweren, bity od 1817 roku i będący pierwotnie monetą obiegową (od czterech lat rewers zdobi wizerunek Św. Jerzego i Smoka), kultowa seria Bestie Królowej, przedstawiająca wizerunki heraldycznych posągów obecnych podczas koronacji królowej Elżbiety II, która zadebiutowała w 2016 roku i dostępna jest dziś w złocie, srebrze i platynie, seria Lunar, celebrująca chiński Nowy Rok, która zadebiutowała w 2014 roku, a także włączona niedawno do oferty srebrna moneta bulionowa Myths & Legends: Robin Hood.

W ofercie mennicy nie brak również ciekawych monet kolekcjonerskich lub niewielkich ich kolekcji, oferowanych w mocno limitowanych seriach i nierzadko w eleganckich, drewnianych opakowaniach.

Kliknij i sprawdź ofertę The Royal Mint

* * *

The Royal Canadian Mint
Lokalizacja: Ottawa, Kanada
Rok założenia: 1908

The Royal Canadian Mint odpowiada za bicie monet obiegowych Kanady i kilku innych krajów, projektowanie i produkcję wielu monet kolekcjonerskich z metali szlachetnych i nieszlachetnych, a także bulionowych ze złota, srebra, palladu czy platyny. Wieloletnią tradycję mennica łączy z nowoczesną technologią, co bezpośrednio przekłada się na jakość oferowanych produktów oraz wysoki poziom ich zabezpieczeń. Co ciekawe, już w 2012 roku mennica rozpoczęła pracę nad własną walutą cyfrową – MintCoin.

The Royal Canadian Mint rozpoczęła działalność w 1908 roku, jednak przez pierwsze lata funkcjonowała jako filia londyńskiej The Royal Mint (swoją niezależność wynegocjowała dopiero w 1931 roku). Kilka lat później rozpoczęła rafinację złota metodą elektrolizy, którą z czasem uzupełniła o autorski proces chlorowania, który istotnie zwiększył moce produkcyjne mennicy i pozwolił sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku na monety. Do dnia dzisiejszego mennica uchodzi za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jej rafinerie złota i srebra oraz laboratoria testowe mieszczą się w Ottawie, a nad produkcją i kontrolą jakości czuwa liczny zespół badawczo-rozwojowy. To właśnie tu powstają monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, monety bulionowe, sztabki i płytki, a także najróżniejsze medale i medaliony.

Oferta The Royal Canadian Mint cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów przede wszystkim z uwagi na fakt, iż znajduje się w niej Kanadyjski Liść Klonowy. Moneta zadebiutowała już w 1979 roku jako złota moneta jednouncjowa. Z czasem dołączyły do niej mniejsze monety, a jej próba wzrosła z .999 do .9999. W 1998 roku do oferty włączono również jej srebrną wersję, a w kolejnych latach platynową i palladową. Moneta doczekała się również wielu kolekcji limitowanych i specjalnych, co tylko umocniło jej pozycję rynkową i uczyniło przedmiotem pożądania przez inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie.

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że Kanadyjski Liść Klonowy od lat dzierży tytuł jednego z najczęściej wybieranych przez inwestorów produktów lokacyjnych. Ze względu na dużą płynność Kanadyjski Liść Klonowy jest często rekomendowany początkującym inwestorom, którzy dopiero planują dokonanie swojej pierwszej kruszcowej inwestycji.

Ofertę dopełnia szeroki wybór monet srebrnych, złotych i kolorowych, upamiętniających kanadyjską historię i przyrodę, II Wojnę Światową czy chińskie znaki zodiaku. Coś dla siebie z ofercie The Royal Canadian Mint znajdą również kolekcjonerzy poszukujący niezwykłych monet, o nieregularnych kształtach i mocno limitowanej produkcji.

Kliknij i sprawdź ofertę The Royal Canadian Mint

pixel