Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabezpieczenia monet, o których nie wiesz

2020-07-13
Zabezpieczenia monet, o których nie wiesz

Fałszerstwa monet obiegowych, ze względu na ich małą wartość i rosnącą popularność płatności bezgotówkowych, zdarzają się dziś bardzo rzadko. Inaczej jest w przypadku monet bulionowych (inwestycyjnych), które są wybijane z czystego złota lub ewentualnie srebra. Standardowo mają one wartość od około tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych, przez co cieszą się większym zainteresowaniem oszustów.

Na szczęście, aby uchronić się przed zakupem nieautentycznego produktu, często wystarczy mieć podstawową wiedzę na temat zabezpieczeń monet bulionowych. Można ją znaleźć między innymi w poniższym artykule, w którym przedstawiliśmy zarówno te powszechnie znane, jak i mniej oczywiste rodzaje zabezpieczeń.Monety bulionowe bezpieczną inwestycją – pojęcia, które trzeba znać

Mówiąc o zabezpieczeniach monet nie sposób nie wspomnieć o innych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem takiej formy inwestowania w złoto i srebro. Dlatego przygotowaliśmy krótki słownik najważniejszych pojęć, który pozwoli lepiej przygotować się do zakupu tego typu produktów.

Bezpieczna inwestycja – to określenie pojawia się w kontekście zakupu złota inwestycyjnego, w postaci monet bulionowych i sztabek, jednak nie należy traktować go dosłownie. W długim horyzoncie inwestycyjnym złoto stanowi lokatę kapitału o niskim, ale nie zerowym ryzyku.

Bezpieczna transakcja – monety można nabyć bezpiecznie zarówno przez internet, jak i w punkcie stacjonarnym. Ważne, aby pochodziły od wiarygodnego sprzedawcy i zostały sprawdzone pod kątem swojej autentyczności.

Fałszerstwo (podrabianie) – stosowanie różnego rodzaju technik i działań, prowadzących do powstania fałszywego produktu, w tym między innymi monet, celem sprzedania ich jako autentycznych.

Moneta z certyfikatem – moneta sprzedawana wraz z certyfikatem potwierdzającym jej autentyczność. W dokumencie producent zaświadcza, że dany egzemplarz wykonał zgodnie z określonymi parametrami.

Sztabka z certyfikatem – sztabka posiadająca certyfikat jakości, potwierdzający jej wykonanie według określonych standardów. W porównaniu z monetami bulionowymi, sztabki podlegają mniejszej liczbie wymogów standaryzacyjnych, dlatego są od nich tańsze.

Zabezpieczona moneta – znajduje się w specjalnym kapslu, który chroni ją przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Należy przez nią rozumieć również monetę, w której zastosowano rozwiązania, utrudniające jej sfałszowanie.

Zabezpieczenie sztabki – swoje zabezpieczenia mają równie sztabki złota renomowanych producentów. To tak zwane certipacki, które chronią je przed zniszczeniem, a jednocześnie potwierdzają ich autentyczność. Poprzez zabezpieczoną sztabę należy też rozumieć sztabkę zawierającą elementy, utrudniające jej podrobienie.

Ochrona monet i sztabek – może przybierać różną postać, jednak w każdym przypadku chodzi o zabezpieczenie złota przed kradzieżą i zniszczeniem. Wykorzystuje się do tego najczęściej domowy sejf, jak również skrytkę lub kasetkę bankową, czy też sejf mennicy bądź innej firmy specjalizującej się w przechowywaniu złota.

Podstawowe zabezpieczenie monet

Podstawowym, ale zarazem całkiem skutecznym, zabezpieczeniem monet jest ich precyzyjne wykonanie, zgodne z określonym projektem. Awers i rewers każdej z nich posiada ustalone elementy, które wybito w określonych proporcjach i miejscach monety – nierzadko z dużą ilością niełatwych do odwzorowania detali. Poza tym monety mają określoną wagę, grubość, średnicę, czy też wygląd rantu.

Niektóre cenione monety, takie jak Krugerrand, mają względnie prosty wygląd, ale nawet i w ich przypadku niełatwo jest dokonać fałszerstwa. Amerykański Orzeł, Panda Chińska , a zwłaszcza Wiedeńscy Filharmonicy, zawierają większą liczbę precyzyjnie wykonanych detali, i już samo to stanowi ich dobre zabezpieczenie.

W praktyce, fałszerzom trudno jest dokładnie odwzorować wygląd monet , tak, by zawierały odpowiednie grafiki, ranty i ostre krawędzie. Ponieważ jednak wciąż jest to możliwe, producenci złota inwestycyjnego stosują jeszcze inne, dodatkowe zabezpieczenia.

Producenci zwiększają ochronę monet

Wraz z upływem lat mennice na całym świecie zaczęły stosować różne mniej lub bardziej zaawansowane zabezpieczenia, chroniące je przed fałszerstwami. Niektóre występują już od dawna, ale producenci regularnie wymyślają w tym zakresie nowe rozwiązania.

Nowości mają pojawić się choćby w srebrnych i złotych monetach Amerykański Orzeł. W 2021 roku zostaną one przeprojektowane i wyposażone w najnowocześniejsze zabezpieczenia, które będą miały niejako trzy poziomy zaawansowania. Pierwszy rodzaj zabezpieczeń ma ułatwić handel i będzie widoczny dla każdego, drugi będą mogli zidentyfikować jedynie specjaliści z branży, natomiast trzeci będzie możliwy do zweryfikowania wyłącznie przez mennicę i secret service. Dwa pierwsze zabezpieczenia będą niezwykle trudne do odtworzenia dla fałszerzy, natomiast trzecie w ogóle niemożliwe.

Warto wiedzieć, że nowe zabezpieczenia wprowadza się również do monet obiegowych. W ostatnim czasie zdecydowała się na nie na przykład Brytyjska Mennica Królewska, która wybija nowe 12-kątne jednofuntówki – te stare były bowiem jednymi z najchętniej podrabianych monet na świecie. Trudno je sfałszować ze względu na nietypowy kształt, specyficzną kompozycję bimetaliczną, a także specjalne pieczęcie fluoroscencyjne.

Inne zabezpieczenia stosowane przez producentów

Wiele znanych monet posiada zabezpieczenia, które znane są głównie osobom dobrze zaznajomionym z tematem. Kanadyjski Liść Klonowy zawiera wygrawerowany, niepodrabialny znak zabezpieczający, który ma postać mikroskopijnego liścia klonowego z rokiem produkcji w środku monety.

Posiada też dodatkową cyfrową ochronę w technologii Bullion DNA, która rejestruje obrazy monety z zaszyfrowanym kodem oraz przechowuje je w zabezpieczonej bazie danych mennicy kanadyjskiej.

Australijski Kangur posiada dodatkowe oznaczenia w postaci litery „P” oraz ukrytej litery „A”. W złotych Krugerrandach od 2017 roku stosuje się zabezpieczenie w formie mikroskopijnego, grawerowanego napisu „Krugerrand”.

W monetach Wiedeńscy Filharmonicy na rancie zastosowano po pięć ząbkowań, a w jednym miejscu tylko cztery. Brytyjskie monety Britannia mają natomiast promieniujące tło w stylu sunburst, a południowokoreańskie monety Komsco znak zmienno-optyczny.

Dodatkowe zabezpieczenie monet może znajdować się również na opakowaniach, w których są przechowywane. Na przykład moneta Australijski Kangur jest zamknięta w specjalnym, plastikowym kapslu i zabezpieczona zastrzeżoną technologią Veriscan firmy PAMP Suisse.

Ta ostatnia pozwala zweryfikować oryginalność produktu, a także sprawdzić w bazie danych Veriscan jego parametry, kod QR, czy też podpis CEO australijskiej mennicy.

Zabezpieczenia sztabek

Warto wiedzieć, że system Veriscan firmy PAMP pozwala również sprawdzić autentyczność sztabek z logo Veriscan. Opakowania sztabek są też zabezpieczane niepodrabialną technologią hologramową Kinegram, która jest również stosowana na przykład przy produkcji banknotów. Sztabki złota można także zweryfikować za pomocą specjalnego szablonu, czyli metody Sunshine Minting Decoder.

Zabezpieczenia sztabek złota pozwalają wyeliminować ryzyko zakupu nieautentycznego produktu. Z drugiej strony spora część podróbek jest łatwa do rozpoznania bez użycia specjalnych rozwiązań. Autentyczne sztabki odznaczają się bardzo precyzyjnym wykonaniem, mają idealną ostrość każdego znaku oraz ostre brzegi i krawędzie. Sztabki nieautentyczne często posiadają natomiast okrągłe zakończenia płaszczyzn, a także nieostre znaki mennicze i probiercze.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020