Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Blog

Czy złote monety mogą rdzewieć?
Złote monety posiada wielu kolekcjonerów i inwestorów jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo przechowywać takie monety i chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Czy złoto może rdzewieć? Czy pojawienie się na złotych monetach przebarwień i skaz powinno wzbudzić nasze podejrzenia?
Czytaj więcej
Czym jest patyna i jak wpływa na monety?
Kolekcjonowanie monet, a także nabywanie ich w celach inwestycyjnym, pociąga za sobą konieczność ich właściwego przechowywania. Z jednej strony powinno to być miejsce bezpieczne, by nasze monety nie dostały się w niepowołane ręce, a z drugiej suche i ciepłe, by na monetach nie pojawiły się zbyt szybko oznaki starzenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nasze monety mogą z czasem pokryć się patyną. Czym jest patyna? Jak się jej pozbyć?
Czytaj więcej
Współczesne metody podrabiania monet
Zakup moment w nieautoryzowanych punktach sprzedaży, na podejrzanej aukcji lub w niezwykle okazyjnej cenie nierzadko kończy się poważnym problemem. Zdarza się bowiem, że moneta taka jest warta jedynie ułamek ceny, jaką za nią zapłaciliśmy. Fałszowanie monet nie jest zjawiskiem nowym, jednak niewątpliwie na przestrzeni lat ewoluowały metody ich podrabiania. Jak robi się to dziś?
Czytaj więcej
Najstarsze mennice świata I
Na świecie funkcjonuje dziś ok. 70 mennic państwowych i 40 prywatnych. Najstarszą i wciąż działającą jest francuska Monnaie de Paris, której początki sięgają 864 roku! Imponującą historią poszczycić się może również brytyjska Mennica Królewska, założona niewiele później, bo w 886 roku. Które mennice cieszą się dziś największą renomą? Które biją monety cieszące się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i kolekcjonerów? Rozpoczynamy specjalny cykl publikacji na temat najstarszych i najbardziej renomowanych mennic świata. W pierwszej części przedstawimy krótką historię trzech, najbardziej cenionych mennic - australijską The Perth Mint, brytyjską The Royal Mint oraz kanadyjską The Royal Canadian Mint.
Czytaj więcej
Godzilla vs. Kong, czyli niebanalna seria, której premiera miała miejsce w 2021 roku.

Godzilla i King Kong to kultowe postaci świata filmu, które zyskały ogromną popularność na całym świecie. Wystąpiły w wielu produkcjach, a także ich późniejszych remake’ach i sequelach. Historię rozpoczął film z udziałem ogromnego goryla w reżyserii Meriana C. Coopera z 1933 roku. Godzilla zadebiutowała na ekranie nieco później, bo w 1954 roku. W 1962 roku Ishirō Honda doprowadził do pierwszego spotkania King Konga i Godzilli na ekranie – po raz pierwszy w kolorze i w panoramicznym obrazie. Rok później powstała amerykańska wersja filmu, jednak nie została on przyjęta równie dobrze jak japońska.

Czytaj więcej
Monety Star Wars – dobry pomysł na inwestycję?

Inwestować w monety można na kilka różnych sposobów – wiele bowiem zależy od tego, co konkretnie będzie stanowić przedmiot inwestycji. Ciekawym przykładem są monety kolekcjonerskie/premium. W ich przypadku wpływ na stopę zwrotu z inwestycji ma nie tylko zmiana kursu kruszcu, z którego wykonano monetę, ale również ich wartość kolekcjonerska. Miłośników kina George’a Lucasa zainteresować mogą monety Star Wars. Ich oferta jest naprawdę szeroka i niezwykle atrakcyjna, więc żaden kolekcjoner nie powinien być zawiedziony. Czy warto inwestować w monety inspirowane Gwiezdnymi Wojnami?

Czytaj więcej
 Inwestycja w metale szlachetne – czy warto postawić na platynę?
Chcąc zbudować odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, należy sięgać po różne klasy aktywów. Celem takiego działania jest zredukowanie poziomu ryzyka i uniknięcie dużych strat w momencie wybuchu kryzysu gospodarczego. Składnikiem każdego zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego powinny być m.in. metale szlachetne. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście złoto i srebro, jednak na znaczeniu zyskuje również pallad i platyna. Czy warto zainwestować w platynę?
Czytaj więcej
Kolekcjonerskie monety od New Zealand Post

New Zealand Post to nowozelandzki operator świadczący usługi pocztowe tj. wysyłkę listów i paczek. Jest to także oficjalny emitent znanych oraz uwielbianych monet kolekcjonerskich. Historyczne początki powyższej instytucji sięgają 1987 roku, kiedy to świadczyła ona usługi pocztowe, bankowe i telekomunikacyjne. Zawirowania na rynku finansowym szybko jednak zmusiły zarządzających do przeprowadzenia gruntownej reorganizacji. Efektem tego było przekształcenie New Zeland Post w trzy niezależne przedsiębiorstwa, z których dwa zostały w kolejnych latach sprywatyzowane. W rękach państwa do dziś pozostała jedynie nowozelandzka poczta.

Czytaj więcej
 Brytyjska Britannia i nowe zabepiecznia
Na rynku Britannia zadebiutowała w roku 1987 jako złota moneta produkowana w kilku wariantach wagowych. W roku 1997 wprowadzono na rynek srebrny wariant Britanni, natomiast w 2018 roku platynowy. Cechą charakterystyczną wszystkich monet z kolekcji jest jakość produkcji oraz jakość wykorzystywanego kruszcu, gdzie srebro jest bite w próbie 999, złoto w próbie 999.9, a platyna w próbie 999,5. W 2021 Britannia zadebiutuje w odświeżonej odsłonie – co konkretnie się zmieni w jej wizerunku?
Czytaj więcej
Co dalej z cenami kruszców?
Zawirowania giełdowe związane z pandemią COVID-19 niewątpliwie sporo namieszały na rynku metali szlachetnych. Wielu inwestorów zaczęło spoglądać na nie przychylnym okiem i upatrywać w nich bezpiecznej lokaty kapitału na niepewne czasy. Po szybkim rajdzie w górę ceny w pewnym momencie zaczęły spadać. Co dalej? Czy to tylko drobna korekta na drodze do dalszych wzrostów czy raczej zapowiedź jeszcze głębszych spadków?
Czytaj więcej
Jakie złoto najlepiej kupować
Perturbacje na rynkach finansowych sprawiają, że inwestorzy coraz bardziej łaskawym okiem spoglądają na rynek złota. Szlachetny kruszec od wieków pełni rolę bezpiecznej przystani. Pozwala utrzymać wartość pieniądza w czasie, a nierzadko nawet wygenerować wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Planując dywersyfikację portfela inwestycyjnego i włączenie do niego złota, trzeba sobie jednak zadać jedno kluczowe pytanie – jaką postać kruszcu wybrać? Złote sztabki czy monety bulionowe?
Czytaj więcej
Amerykański Orzeł już wkrótce zadebiutuje w nowym wydaniu

Amerykański Orzeł od lat dzierży tytuł jednej z najpopularniejszych i najchętniej gromadzonych monet bulionowych na świecie. Kultowa wręcz moneta, przedstawiająca uosobienie Wolności, bita jest z czystego srebra próby 999 lub złota próby 916 od 1986 roku. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje 35 urodziny i właśnie z tej okazji  Mennica Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na jej przeprojektowanie i zaprezentowanie w zupełnie nowym wydaniu. Jak zmieni się Amerykański Orzeł?

Czytaj więcej
Zabezpieczenia monet, o których nie wiesz

Monety inwestycyjne są trudniejsze do podrobienia, niż na przykład sztabki złota, jednak i na nie fałszerze mają swoje sposoby. Z drugiej strony producenci stosują rozmaite zabezpieczenia monet, które pozwalają inwestorom ocenić, czy mają do czynienia z oryginalnym wyrobem. Jakie to zabezpieczenia i co trzeba wiedzieć, by móc bezpiecznie inwestować w złote i srebrne monety?

Czytaj więcej
Krugerrand czyli monety z tradycją

Monety bulionowe, obok sztabek złota, są najlepszym sposobem na inwestowanie w ten wyjątkowy kruszec. Ich najbardziej znanym przedstawicielem jest południowoafrykański Krugerrand – legendarna moneta o bogatej, ciekawej historii. Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj więcej
Giants of the Ice Age
Giants of the Ice Age to nowa seria monet bulionowych poświęcona największym zwierzętom żyjącym w epoce lodowcowej. Ile kosztują jej poszczególne pozycje? Jaką mają wagę? Czy warto je kupić?
Czytaj więcej
Numizmaty a monety inwestycyjne

Dla osób niezaznajomionych z tematem odróżnienie numizmatów od monet inwestycyjnych może stanowić nie lada wyzwanie. W praktyce jednak, te grupy produktów tylko pozornie są do siebie podobne. Jak wyglądają? Czym się od siebie różnią? Kogo mogą zainteresować numizmaty, a kogo monety?

 

Czytaj więcej
pixel