African Wildlife: Słoń Somalijski 1 uncja Srebra 2016
"Słoń afrykański (Loxodonta africana) – gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największe współcześnie żyjące zwierzę lądowe. Wcześniej uznawany za jeden gatunek wraz z afrykańskim słoniem leśnym (Loxodonta cyclotis). Zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe.
Słonie afrykańskie są uważane za zwierzęta obdarzone wysoką inteligencją. Mózg słonia waży ok. 6000 g (czterokrotnie więcej niż mózg człowieka). Przeciętna długość życia słonia wynosi około 65-70 lat w stanie dzikim i do 80 lat w niewoli. Notowano przypadki słoni osiągających ponad 80 lat. Najstarsze skamieliny słoni afrykańskich pochodzą ze środkowego pliocenu. Mimo że słoń afrykański jest właściwie zwierzęciem sawanny, potrafi przystosować się do innych warunków, dzięki czemu może żyć na obszarach położonych na południe od Sahary. Osiedla się jednak tylko tam, gdzie znajdują się źródła wody pitnej i miejsca do kąpieli. Największy zarejestrowany cios słonia mierzył 3,1 m i ważył niemal 105 kg"
Mennica bawarska Bayerisches Hauptmünzamt jest europejską mennicą usytuowaną w Monachium, działa od 1871 roku. Jedna z czterech niemieckich mennic upoważniona do bicia monet dla rządu łotewskiego.
Srebro znajduje zastosowanie głównie jako metal szlachetny. Srebro próby 925 w stopie z miedzią jest używane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Używa się go też do produkcji medali. Instrumenty muzyczne wysokiej klasy, takie jak flety, są wytwarzane z tego stopu. Srebro jest bardzo ciągliwym i kowalnym (nieco twardszym od złota), jednowartościowym metalem 11 grupy, z lśniącym połyskiem, dającym się łatwo polerować.
Awers przedstawia herb Somalii- dwa lamparty podtrzymujące tarczę z biała gwiazda- wraz z rokiem bicia oraz nominałem.
Na rewersie monety został przedstawiony wizerunek somalijskiego słonia, a także waga i próba.