Czy złote monety mogą rdzewieć?
Czy złote monety mogą rdzewieć?
Złote monety posiada wielu kolekcjonerów i inwestorów jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo przechowywać takie monety i chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Czy złoto może rdzewieć? Czy pojawienie się na złotych monetach przebarwień i skaz powinno wzbudzić nasze podejrzenia?
Czym jest rdza?
Rdza, podobni jak patyna, pojawia się na powierzchni metalu na skutek działania czynników atmosferycznych. Jest efektem stopniowego, powolnego i nieodwracalnego procesu niszczenia powierzchni metali, czyli innymi słowy korozji. Określić ją można jako niejednolitą warstwę produktów utleniania żelaza i jego stopów. Długotrwałe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych doprowadza w konsekwencji do całkowitego przekształcenia się żelaza w rdzę i tym samym jego rozpadu.
W kontekście monet mianem rdzy często określa się patynę, która pojawia się na monetach pod wpływem działania czasu i kontaktu monety z atmosferą. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że patyna nie pojawia się na monetach bitych z czystego złota.
Czy złoto rdzewieje?
Czyste złoto jest delikatne, ale nie rdzewieje. Wiele monet powstaje jednak ze stopów złota z innymi metalami, które w kontakcie z wilgocią i zanieczyszczeniami, obecnymi w powietrzu, mogą się delikatnie przebarwiać. Pojawienie się na powierzchni monety przebarwień powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Może się bowiem okazać, że zakupiona przez nas moneta nie jest autentyczna.
Jeśli nasza moneta pokryje się rdzą, możemy być pewni, że nie została wykonana ze złota. Prawdopodobnie do jej produkcji wykorzystano tombak, czyli stop miedzi, cynku i śladowych ilości innych metali nieszlachetnych. Około 80% miedzi w stopie nadaje tombakowi charakterystyczny żółty kolor, który sprawia, że tombak przez niedoświadczone oko uznawany jest za złoto. W przeciwieństwie do złota nie jest on odporny na rdzewienie. Jest też niemal bezwartościowy, więc zakup monety wykonanej z tzw. „złota głupców” w cenie prawdziwego złota może mocno uderzyć po kieszeni, ale też raz na zawsze zniechęcić do zakupu metali szlachetnych niewiadomego pochodzenia.
Jak odróżnić złoto od tombaku?
Na pierwszy rzut oka monety wykonana ze złota i tombaku niewiele się od siebie różnią. Dla niedoświadczonego kolekcjonera czy inwestora różnice są raczej niedostrzegalne. Wprawne oko szybko jednak dostrzeże pewne mankamenty – np. przebarwienia czy uszkodzenia mechaniczne, na które tombak jest bardzo podatny. Tombak jest również znacznie cięższy niż złoto więc ktoś, kto trzymał w ręce wiele złotych monet, z pewnością szybko nabierze podejrzeń.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy profesjonalisty – potencjalne straty mogą być bowiem naprawdę znaczące. Jeśli nie będziemy mieli takiej możliwości zweryfikujmy monetę przy pomocy kilku sprawdzonych sposobów, które istotnie ograniczają ryzyko zakupu podrabianej monety:
- zweryfikujmy widniejące na monecie znaki probiercze i porównajmy je z oznaczeniami na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar;
- złoto jest diamagnetykiem, nie wykazuje właściwości magnetycznych, więc próba z wykorzystaniem magnesu pozwoli nam szybko zweryfikować autentyczność monety;
- zaopatrzmy się w specjalny zestaw do testowania złota – przy pomocy dostępnych w zestawie substancji szybko przeprowadzimy próbę i uzyskamy jednoznaczną odpowiedź dotyczącą autentyczności monety.
Jak prawidłowo czyścić złote monety?
Złoto jest dość delikatnym metalem, więc co do zasady nie należy narażać go na niepotrzebne działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak konieczne będzie wyczyszczenie złotych monet lub sztabek inwestycyjnych, warto postawić na sprawdzone i mało inwazyjne metody.
Możemy w tym celu wykorzystać ciepłą wodę, odrobinę płynu do naczyń i delikatną ściereczką lub szczoteczkę, by pozbyć się wszelkich niedoskonałości z powierzchni monety. Bardzo dobre efekty przynieść może również zanurzenie złota w ciepłej wodzie z dodatkiem soli oraz folii aluminiowej – sól usunie zanieczyszczenia, a folia aluminiowa skutecznie je przyciągnie.