Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mennica US Mint wybrała nowe wizerunki Amerykańskiego Orła (American Eagle 2021)

2020-11-03
Mennica US Mint wybrała nowe wizerunki Amerykańskiego Orła (American Eagle 2021)

Mennica US Mint wybrała nowe wizerunki Amerykańskiego Orła (American Eagle 2021)

Mennica Stanów Zjednoczonych (The United States Mint) zaprezentowała nowe projekty złotych i srebrnych monet Amerykańskiego Orła i to zarówno w wydaniu bulionowym jak i kolekcjonerskim. Kiedy nowe wzory pojawią się na kultowych amerykańskich monetach i co najważniejsze, które wzory wygrały konkurs?Zgodnie z zapowiedzią The United States Mint projekt rewersu Amerykańskiego Orła ulegnie całkowitej zmianie zarówno w przypadku złota jak i srebra. Natomiast projekt awersu zostanie poddany delikatnemu odświeżeniu. W tym miejscu należy dodać, iż dokładny termin pojawienia się monet ze zamienionym wizerunkiem tytułowego orła jest obecnie nieznany.

Czemu mennica zdecydowała się na taką zmianę?

Otóż powodem zmiany projektu wizerunku monet jest oczywiście chęć uczczenia 35. rocznicy ich pojawienia się na rynku i podkreślenia ponadczasowego charakteru całej serii. Potwierdzają to słowa Davida J. Rydera, dyrektora mennicy:

„Te piękne projekty nawiązują do dziedzictwa Mennicy Stanów Zjednoczonych w zakresie doskonałości artystycznej i wzmacniają status Amerykańskiego Orła jako ikony w świecie numizmatyki i sztuki”.Amerykański Orzeł – złota moneta w nowym wydaniu

Za projekt nowego rewersu złotej monety odpowiada Jennie Norris, zaś za jego wykonanie artystka Renata Gordon. Przedstawia on portret orła, który otoczony jest pierścieniem z dodatkowymi informacjami: odniesieniem do kraju, z którego pochodzi moneta - "UNITED STATES OF AMERICA", nominału - "50 DOLLARS" oraz wagi monety - "1 OZ. FINE GOLD”. Dodatkowo nad głową orła wygrawerowano łacińską sentencję: "E PLURIBUS UNUM" oraz oficjalną dewizę Stanów Zjednoczonych, którą znaleźć można również na wielu innych monetach - "IN GOD WE TRUST".

Co o swoim projekcie mówi jego autorka? „Amerykański Orzeł jest szlachetnym ptakiem. Miałam nadzieję, że uda mi się uchwycić głębie jego spojrzenia. Jego spojrzenie świadczy o dumie i mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie” - Jennie Norris.

Amerykański Orzeł – srebrna moneta w nowym wydaniu

Nowy rewers zyskała również srebrna moneta – jego projekt stworzyła Emily Damstra, zaś wykonał go artysta od lat związany z mennicą, Michael Gaudioso. Nowy wizerunek przedstawia lądującego orła, który w swoich w szponach trzyma niesioną do gniazda gałąź dębu.

Oprócz głównego projektu na rewersie znajdują się takie detale jak: nawiązanie do kraju wydania - "UNITED STATES OF AMERICA", waga "1 OZ. FINE SILVER" i nominał monety - "ONE DOLLAR". Nie brak również łacińskiej sentencji: "E PLURIBUS UNUM", która umiejscowiona została tuż pod skrzydłem orła.

Co zainspirowało autorkę projektu? „Moją inspiracją do stworzenia tego projektu była chęć pokazania naszego narodowego ptaka - ze wszystkimi wartościami, które uosabia - w wyjątkowy sposób, który mógłby również przekazać takie cechy jak: pracowitość, współpraca, troska i ochrona” - Emily Damstra.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Prezentacji nowych wizerunków Amerykańskiego Orła towarzyszyła również zapowiedź wdrożenia znacznie wyższych niż dotychczas poziomów zabezpieczeń. Wprawdzie nie zdradzono szczegółów nowej technologii przeciwdziałania fałszerstwom, jednak jest to bardzo dobra wiadomość dla inwestorów i kolekcjonerów – szczególnie tych, którzy często dokonują zakupów na rynku wtórnym.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020