Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Współczesne metody podrabiania monet

2021-12-14
Współczesne metody podrabiania monet
Współczesne metody podrabiania monet

Współczesne metody podrabiania monet

Zakup moment w nieautoryzowanych punktach sprzedaży, na podejrzanej aukcji lub w niezwykle okazyjnej cenie nierzadko kończy się poważnym problemem. Zdarza się bowiem, że moneta taka jest warta jedynie ułamek ceny, jaką za nią zapłaciliśmy. Fałszowanie monet nie jest zjawiskiem nowym, jednak niewątpliwie na przestrzeni lat ewoluowały metody ich podrabiania. Jak robi się to dziś?

Replika a falsyfikat

Nim przejdziemy do metod fałszowania monet, rozpocznijmy od wyjaśnienia różnicy pomiędzy repliką a falsyfikatem. Jeśli moneta wprowadzana jest do obrotu w celu szybkiego i nieuczciwego wzbogacenia się, mamy do czynienia falsyfikatem, podróbką lub imitacją. Moneta taka co do zasady nie ma dużej wartości – na ogół jest to ułamek ceny, po której jest oferowana na rynku.

Repliki czy też kopie monet to z kolei numizmaty, które trafiają do obiegu w sposób jak najbardziej legalny - oferowane są w rynkowych cenach i na ogół są wyraźnie oznaczone, dzięki czemu potencjalny kupiec bez trudu zorientuje się, że nie jest to autentyczna moneta. W jakim celu wydaje się repliki monet? Głównie w celach edukacyjnych czy pamiątkowych.

W jaki sposób fałszuje się dziś monety?

Mennice dokładają dziś wszelkich starań, by fałszowanie bitych przez nie monet było naprawdę trudne. Nowoczesne technologie znacząco ułatwiają realizację takiej strategii. Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie, gdy cena złota zaczyna rosnąć, na rynku pojawia się wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy licząc oni na naiwność i niewiedzę klientów, oferują podrabiane monety. W jaki sposób je fałszują? Istnieje kilka popularnych metod:

  • Odlewanie – to zdecydowanie najpopularniejsza metoda fałszowania monet. Polega na stworzeniu odcisku monety i jego odlaniu. Po wyjęciu monety z formy należy jedynie oszlifować ranty. Nie jest to zadanie proste, dlatego też wprawne oko szybko zidentyfikuje podejrzanie wyglądającą monetę.
  • Bicie stemplem – uderzając stemplem w kawałek metalu można stosunkowo szybko bić monety i wprowadzać je do obrotu. Problemem jest jednak stworzenie dobrego stempla. Niezwykle istotna jest tu precyzja jego wykonania, a także fakt, że stosunkowo szybko się on zużywa. Na szczęście podrabiane tą metodą monety można stosunkowo łatwo zidentyfikować.
  • Kopie galwaniczne – metoda wykorzystująca elektrolizę do stworzenia powłoki metalicznej na metalowym obiekcie. Jest to niezwykle precyzyjna metoda odwzorowania wizerunku monety. Problem polega jednak na tym, że dwie takie powłoki (awers i rewers) trzeba umiejętnie ze sobą połączyć i wypełnić łatwo topliwym metalem.
  • Platerowanie – nakładanie na powierzchnię monety cienkiej warstwy innego metalu. Dzięki tej metodzie można monetę z brązu lub innego taniego metalu pokryć cienką warstwą złota i oferować na rynku jako monetę złotą. O ile zostanie precyzyjnie wykonana, jej odróżnienie od oryginału może przysporzyć pewnych trudności.
  • Wkładki wolframowe – wolfram ma masę i gęstość zbliżoną do złota. Powszechnym jest tym samym zalewanie złotem wolframowych prętów czy krążków.
  • Druk 3D – okazuje się, że przy pomoc drukarki 3D można dziś wydrukować monetę, która do złudzenia przypomina oryginał. Nie jest to szczególnie popularna metoda fałszowania monet, jednak z roku na rok zyskuje na znaczeniu.

Jak zredukować ryzyko zakupu podrobionej monety?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej monety, warto zaznajomić się z jej podstawowymi parametrami oraz cechami charakterystycznymi. Znając wagę i rozmiar monety będziemy mogli bardzo szybko zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości. Nasze podejrzenia wzbudzić powinny również wszelkiego rodzaju przebarwienia, plamy i skazy – zwłaszcza w przypadku monet złotych powinny one nas zaniepokoić. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w ocenie autentyczności, koniecznie zdecydujmy się na skorzystanie z pomocy fachowca.

O wiele szybszym i prostszym sposobem na wyeliminowanie ryzyka zakupu podrobionej monety jest wybór właściwego punktu sprzedaży. Nabywając monety w sklepach stacjonarnych lub internetowych, które współpracują z wiodącymi monetami i oferują produkty zamknięte w oryginalnych, certyfikowanych opakowaniach, nie musimy się obawiać tego, że kupimy niepełnowartościowy produkt.

pixel