Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja Złota 2015
Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)
1 Uncja Złota 2015
"Klon jest powszechnie spotykanym drzewem we wschodniej Kanadzie. Istnieje także jego czerwona odmiana, której liście, gdy są dojrzałe, przyjmują głęboki bordowo-czerwony kolor. Klon miał olbrzymie znaczenie gospodarcze dla Indian. Odkryli oni, że nacięty pień klonu wydziela sok – przezroczysty płyn o lekko żółtawym odcieniu i mdłym słodkawym smaku. Sok ten, odpowiednio zagęszczony, staje się syropem klonowym. Dla Indian i dla kolonistów syrop klonowy był jedynym źródłem węglowodanów w czasie długich i srogich kanadyjskich zim. Tak więc i klon stał się symbolem przetrwania. Klonowy liść pierwszy raz jako symbol użyty został już w 1834 roku."
Oficjalnymi kolorami Kanady są biel i czerwień.
Kanadyjski Liść Klonowy, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie. Produkowana nieprzerwanie od 1979 roku w Royal Canadian Mint - renomowanej i znanej wśród inwestorów mennicy kanadyjskiej, która oferuje inwestowanie w metale szlachetne poprzez produkt, który łatwo później odsprzedać z zyskiem. Walor wyróżnia się wysoką płynnością w przypadku chęci kupna/sprzedaży oraz szczególnie podziwianym wizerunkiem na rewersie.
Kanadyjską Mennicę Królewską otworzył oficjalnie w 1908 roku Gubernator Generalny Earl Grey, wybijając pierwszą pięćdziesięciocentową monetę wyprodukowaną na terytorium Kanady. Po rozpoczęciu emisji jedynym konkurentem monety był Krugerrand z RPA, jednak ze względu na bojkot apartheidu, nie był on dostępny powszechnie. To sprawiło, że złote monety z liściem klonu stały się bardzo popularne.
*
Na awersie widnieje podobizna Królowej Elżbiety II, nominał oraz data emisji. Od 2015 roku dodatkowym zabezpieczeniem są promieniste linie znajdujące się w tle monety.
Na rewersie monety został przedstawiony liść klonowy, będący symbolem narodowym Kanady, a także próba w jakiej została wybita moneta (Au .9999) oraz nazwa kraju (Canada), w którym jest produkowana. Projekt monety został opracowany przez Waltera Otto. Od 2014 roku mennica dodatkowo zabezpieczyła monety dodając w prawej dolnej ćwiartce monety, nad informacją o wadze, laserowo grawerowaną miniaturkę liścia, której podrobienie jest praktycznie niewykonalne.