Australijski Kangur 1 uncja Złota 2016
Australijski Kangur, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet, bita przez najstarszą z mennic australijskich- Perth Mint- "Znajdująca się w Perth mennica założona w 1899, najstarsza istniejąca do tej pory mennica w Australii. Mennica znana jako Gold Corporation, przerabia ok. 60% wydobywanego w Australii złota (w Australii wydobywane jest ok. 10% światowej produkcji złota)".
Kangur jest symbolem Australii. Występuje, obok Emu, w państwowym herbie. Potrafi przetrwać wiele tygodni bez wody, dzieciństwo spędza w torbie, przemieszcza się skacząc i jest jednym z większych ssaków na Ziemi. "Dlaczego kangur? Nazwa "kangur" (z ang. kangaroo) została nadana tym zwierzętom przez angielskich osadników. Pochodzi od aborygeńskiego słowa „gungurru”, którym tubylcy określali kangura szarego, a jego wymowa jest podobna do „kangaroo”. Łacińska nazwa kangurowatych – "Macropodidae" oznacza „długa stopa” i faktycznie, większość przedstawicieli tej rodziny takowe posiada. Kangury mogą przemieszczać się z prędkością bliską 50 km/h i pokonywać przeszkody wysokości 3 metrów, a długości nawet 12 metrów".
Ciekawostką jest, że obecnie populacja kangurów żyjących w Australii liczy sobie około 40 milionów osobników. Nie są one lubiane przez miejscowych osadników, w związku z czym od wielu lat w niektórych stanach wdraża się projekty, mające na celu zmniejszenie populacji kangurów. Polegają na masowym odstrzale tych zwierząt, który prowadzony jest przez profesjonalnych i specjalnie przeszkolonych myśliwych. Zabite zwierzęta są przeznaczone na mięso i produkcję skór, również do eksportu. Odstrzał jest zatwierdzony przez rząd Australii i wzbudza wiele kontrowersji na całym świecie. W ciągu roku zabijanych jest ponad 7 milionów kangurów.
Moneta bita jest z 24-karatowego złota (próba 9999). Prekursorem dzisiejszego Kangura Australijskiego była wyprodukowana w 1986 roku moneta zwana Australijskim Samorodkiem. Jej wzór opierał się na wizerunku samorodku złota. Jednak po trzech latach zmieniono jej wygląd- postawiono na kojarzący się z Australią wizerunek kangura. Jako ciekawostkę należy dodać, że w październiku 2011 roku mennica Perth Mint stworzyła największą, najbardziej wartościową monetę na świecie i pobiła tym samym rekord należący do Royal Canadian Mint. Moneta mierzyła 80 cm i miała 12 cm grubości, a jej waga wynosiła 1012 kilogramów. Jak wszystkie monety australijskiej mennicy również została wykonana ze złota próby 9999. Jej wartość nominalna wynosiła 1 mln $, jednak wartość rzeczywista została wyceniona na 53,5 mln $.
Awers: na awersie niezmiennie widnieje wizerunek Królowej Elżbiety II wraz z jej imieniem oraz nominał monety.
Rewers: zdobi go, ulegający każdego roku modyfikacjom, wizerunek kangura. W 2014 roku jest to stojący kangur obserwujący otoczenie, za nim znajduje się australijski krajobraz. Na rewersie znajduje się także informacja o wadze, roku wydania oraz próbie złota, w jakiej została wybita moneta.
MONETA WYSYŁANA JEST W PLASTIKOWYM KAPSLU TYPU QUADRUM